Deze themadag bestaat uit de trainingen 'Informatierechten en -plichten' en 'Rechten van betrokkenen'.
Informatierechten en -plichten
Iedereen heeft het recht te weten wat er met zijn/haar persoonsgegevens gebeurt en waarom. De AVG schetst dan ook een duidelijke informatieplicht richting de betrokkenen. Het verwerken van persoonsgegevens vereist in alle gevallen een duidelijke toelichting: de privacyverklaring. Deze opstellen is geen sinecure. De doeleinden van verwerkingen moeten worden benoemd, er moet bepaalde standaardinformatie verschaft worden en de verklaring moet ook nog eens toegespitst zijn op de doelgroep.
In het eerste uur van de training wordt ingegaan op de theoretische aspecten van de informatieplicht. In het tweede uur gaan de deelnemers aan de slag met een casus in de vorm van een concept privacyverklaring.
Na deze training weet de deelnemer:
- Waarover betrokkenen geïnformeerd moeten worden
- Op welke wijze en wanneer betrokkenen geïnformeerd moeten worden over de verwerkingen van hun persoonsgegevens
Na deze training kan de deelnemer:
- Van verschillende verwerkingen benoemen wat daarover in een privacyverklaring moet worden opgenomen
- De standaard verplichte informatie, zoals het recht van verzet benoemen in een privacyverklaring
- Aangeven hoe een privacyverklaring moet worden aangeboden
- Zelfstandig bepalingen in een privacyverklaring opstellen
Rechten van betrokkenen
Een van de doelstellingen van de AVG is om de rechten van betrokkenen te versterken. Vanzelfsprekend volgen uit deze rechten bepaalde verplichtingen voor degenen die persoonsgegevens verwerken. In deze training wordt ingegaan op de juridische aspecten van het recht van inzage, het recht op rectificatie, het recht op gegevenswissing, het recht op beperking, het recht op overdraagbaarheid, het recht van bezwaar en de eisen aan communicatie rondom deze rechten. Daarnaast worden handvatten geboden om deze rechten te borgen in een organisatie. Aan de hand van een casus wordt de opgedane theorie in de praktijk gebracht.
Na deze training weet de deelnemer:
- Welke rechten betrokkenen hebben
- Welke algemene eisen worden gesteld aan communicatie rondom de rechten van betrokkenen
- Op welke wijze deze rechten binnen een organisatie geïmplementeerd kunnen worden
Na deze training kan de deelnemer:
- Beoordelen of gehoor moet worden gegeven aan een beroep op een van de rechten van betrokkenen
- Op hoofdlijnen een procedure voor het afhandelen van beroepen op de rechten van betrokkenen opstellen
Doelgroep:
FG's, DPO's, privacy officers en iedere andere professional die (mede)verantwoordelijkheid draagt voor privacy binnen zijn/haar organisatie. Hierbij valt bijvoorbeeld te denken aan (hbo/wo) juristen, compliance officers, data-specialisten en security/IT-managers.